Ücretsiz e-kitap oku, pdf kitap indir, epub kitap indir ekitap sitesine hoşgeldiniz!

4 Nisan 2016 Pazartesi

E-kitap Dünyam'a Hoşgeldiniz!

e-kitap-nedir-pdf-epub-e-kitap-indir-hakkinda

☺ Hepiniz hoşgeldiniz değerli okur dostlarım! ☺

E-kitap Dünyam adlı bu blogu/siteyi kurarken içimde insanlığa ufak da olsa bir faydam olsun düşüncesi vardı... Umarım ki ilerleyen zamanlarda sizlerle arşivimde barındırdığım ve internet üzerinden bulup paylaşacağım binlerce e-kitap olacak, kitap oku diyerek arattığınız sitelerin en başında olmak için de elimden gelenin en iyisini yapacağım. 

Bu yazımda sizlerle birkaç bilgiyi de paylaşmak istiyorum ki neden burada olduğumuzu, ne gibi ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimizi ve bunları yaparken ne gibi araçlar kullanmamız gerektiğini de bilelim.

E-Kitap Nedir?

İnsanlar kendilerini ifade ederken taş, papirüs, kağıt gibi çeşitli materyallerden yararlanırdı. Daha sonra bu durum klavye ve ekrana ulaştı. Seneler önce, mektubun yerini elektronik posta alacak tezi pek de ciddiye alınmazdı belki ama evrim devam ediyor ve artık kitaplar da değişiyor.

Yeni teknolojilerin hayatımıza dahil olması ile birlikte her şeyin başına bir "e" harfi ekler olduk. Artık kitapları da ekranlarımız başından okuyabiliyoruz, e-kitap uzunca bir süredir ortalıkta gezinen bir fikir olsa da, özellikle son 3-4 yıl içerisinde ciddi olarak ele alınıyor. Yayınlanan, yani sayısal ortama geçirilen kitapların sayısı ve okuru sürekli artış göstermekte...

E-Kitap Kavramı

Elektronik Kitap terimi birkaç farklı biçimde kullanılabiliyor. Bir kitabın sayısal ortamdaki kopyasına, ya da doğrudan elektronik ortamda kitap olarak yazılmış içeriğe e-kitap diyoruz.
Son dönemde bu yeni, sayısal kitapları okumak için özel yazılımlar gerekiyor. Bu tip yazılımlar, e-kitap okuyucu olarak sınıflandırılıyor. Ülkemizde fazla örneği olmasa da, bu yazılımları barındıran ve sadece okuma amaçlı hazırlanmış minik "bilgisayarlar" da piyasada boy gösteriyor. Biz bunlara "e-kitap aygıtı" demeyi tercih ediyoruz.


Artı ve Eksiler


e-kitap-farki-artilari-eksileri

E-kitap, geleneksel kitap ile kıyaslandığında hem yazara, hem yayıncıya, hem de kullanıcıya, geleneksel kitabın sunamadığı büyük artılar sunan bir yayın türüdür. E-kitapların öne sürülen en büyük olumsuzluğu ise bir türlü teknolojiye ısınamayan okurların ekran karşısında rahat olamamaları ve konsantrasyonu sağlayamamaları olarak belirtiliyor. 

Bu sorunu yaşamayanlar ise, öncelikle e-kitap ile daha hızlı bir okuma gerçekleştiriyor. Microsoft Reader, e-kitaplarınızı kolayca okumanızı, not almanızı sağlıyor, küçük boyutlu bir yazılımlar. Hızlı okuma tekniklerine göre, ekranda kaydırarak okumak kağıda oranla daha verimli.

Kitapların daha fazla yer işgal etmesi, ama bir aygıt içinde onlarca e-kitap taşınabilmesinden biraz bahsetmiştik. Sayısal ortamdaki bir kitabı İnternet'ten ya da uzak bir noktadan sipariş verdiğinizde postadan size ulaşmasını beklemek yerine dakikalar içinde bilgisayarınıza indirebilmeniz de en büyük farklardan biri, pdf kitap indir yazarak indirmek varken? :) 


Nasıl Okuyabilirsiniz


e-kitap-nasil-okunur
Tabii ki bir e-kitap okumak için öncelikle ya alışılageldik bir bilgisayara, ya da minik bir el cihazına sahip olmanız gerekiyor. Bugün belli başlı dört e-kitap biçimi var. Bunlardan üçünü taban alan kitapları okumak için ücretsiz dağıtılan okuyucu programları sisteminize yüklemiş olmanız gerekiyor.
Bundan sonrası, okuyacağınız e-kitaba ulaşmanıza kalıyor, e kitap indir, kitap indir, e kitap oku, gibi google aramaları yaparak istediğiniz kitapların eminim 10'da 9'una erişebilirsiniz. Ender de olsa, bazı e-kitapların kendilerine özel okuma cihazlarına ihtiyaç duyduklarını da hatırlatmakta fayda var.

E-Kitap Formatları

e-kitap-formatlari
Henüz ticari e-kitap fikri piyasada yerini almamışken, basılmış olan kitapların kopyaları  HTML formatında, yani İnternet sayfası şeklinde bulunduruluyordu. Halen ücretsiz dağıtılan ya da basit, platformdan bağımsız rahatça okunabilmesi amaçlanan içerik, bu formatta paylaşılıyor. Bu tip metinleri okumak için İnternet Explorer ya da Netscape Navigator gibi bir İnternet tarayıcınız olması yeterli.

Adobe Systems'in geliştirdiği PDF formatı ise son derece popüler. İstek halinde basılması planlanan elektronik metinler, araştırmalar ve ekran karşısında okunması planlanan metinler, görünüm özellikleri korunarak PDF biçiminde dağıtılıyor. Bugün birçok e-kitap da böyle yayınlanıyor, okumak için Adobe Reader adlı ücretsiz yazılıma sahip olmanız gerekli.

HTML'den daha esnek ve dinamik olan XML ise Microsoft ve Gemstar'ın desteklediği, sadece Windows ortamında okunabilen kitaplarda kullanılıyor ve PDF karşısında güç kazanan bir format. Dosya uzantısı .lit olan bu kitapları okumak için yine ücretsiz Microsoft Reader yazılımına ihtiyacınız var.

El bilgisayarları için tasarlanan ama yine de önceki iki format kadar kullanılmayan PML ise Palm işletim sistemini kullanan sistemleri hedef alıyor ve dosya uzantısı .pdb oluyor.

İşte böylesi bir rekabet ve gelişme ortamında, standartlara ulaşmak için girişimler mevcut. Örneğin "Open eBook Forum", gelişen e-yayıncılık alanında bir orta nokta yakalanması için çalışıyor ve HTML ile XML'i destekliyor. www.openebook.org adresinde e-kitap konusunda bilginizi arttırabilirsiniz


Şimdiden keyifli okumalar, yine bekleriz...

↓☺Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak daha fazla kişinin kitap okumasına vesile olabilirsiniz ☺↓

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EkitapDünyam


"Ücretsiz kitap indirme sitesi" olan Ekitap Dünyam 2016'nın ilk aylarından bu yana siz ziyaretçilerimizin ekitap oku, pdf kitap oku, epub kitap indir gibi sorularına cevap vermeye çalışmaktadır. Ekibimizin yoğun e-kitap indirme sitesi geliştirme ve araştırmaları her geçen gün daha da ileri gitmekte olup siz dostlarımızın soruları, kitap istekleri, ekitap yardım mesajları gibi durumlara yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaktayız. Sorularınız için:


ekitapdunyam@gmail.com

Son Yorumlar

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *